Uç Bilişim

Uç Bilişim (Edge Computing), akıllı bir bina veya fabrikadaki sensörler veya cihazlar gibi bir ağın cihazlarına veya “kenarlarına” işlemci gücü ve veri depolamayı yaklaştıran dağıtılmış bir bilişim paradigmasıdır. Uç bilişimde, bu cihazlar tüm hesaplamayı yapmak için merkezi bir sunucuya veya buluta güvenmek yerine yerel olarak bazı hesaplama ve analizler gerçekleştirebilir.

Uç bilişimin temel faydalarından biri, ağ üzerinden merkezi bir konuma iletilmesi gereken veri miktarını azaltabilmesidir; bu da sınırlı veya güvenilir olmayan bir ağ bağlantısının olduğu durumlarda faydalı olabilir. Örneğin, bir fabrika katındaki bir sensörün analiz edilebilmesi için verileri merkezi bir sunucuya iletmesi gerekebilir, ancak çok fazla veri varsa veya bağlantı yavaşsa, bu gecikmelere neden olabilir. Sensör, hesaplamanın bir kısmını uçta yerel olarak gerçekleştirerek iletilmesi gereken veri miktarını azaltabilir, bu da sistemin hızını ve verimliliğini artırabilir.

Bir diğer faydası da merkezi bir sunucuya veya buluta olan bağımlılığı azaltarak sistemin güvenilirliğini ve sağlamlığını artırabilmesidir. Merkezi sunucu çökerse veya ağ bağlantısında bir sorun olursa, uçtaki cihazlar çalışmaya ve veri toplamaya devam edebilir. Bu, özellikle kesinti süresinin bir seçenek olmadığı görev açısından kritik sistemlerde faydalı olabilir.

Genel olarak uç bilişim, işlem gücü ve veri depolamayı verileri üreten ve kullanan cihazlara yaklaştırarak dağıtılmış sistemlerin performansını ve güvenilirliğini artırmaya yardımcı olur.

Uç Bilişim (Edge Computing), akıllı bir bina veya fabrikadaki sensörler veya cihazlar gibi bir ağın cihazlarına veya "kenarlarına" işlemci gücü ve veri depolamayı yaklaştıran dağıtılmış bir bilişim paradigmasıdır. Uç bilişimde, bu cihazlar tüm hesaplamayı yapmak için merkezi bir sunucuya veya buluta güvenmek yerine yerel olarak bazı hesaplama ve analizler gerçekleştirebilir.

Uç Bilişim Pazarı ve Büyümesinin Ana İtici Güçleri

Küresel pazar büyüklüğünün, %38,9’un üzerinde bir yıllık büyüme oranı sergileyerek 2030 yılına kadar 155,90 milyar ABD dolarına ulaşması beklenmektedir. Yapay Zekanın (AI) uç ortama entegrasyonunun pazar büyümesini destekleyeceği öngörülmektedir. Bir uç yapay zeka sisteminin, işletmelerin milisaniyeler içinde gerçek zamanlı kararlar almasına yardımcı olacağı tahmin edilmektedir. Bir kuruluşun veri aktarım yeteneklerini sınırlayan gecikme ve bant genişliği sorunlarının yanı sıra büyük miktarda veri aktarımıyla ilişkili gizlilik endişelerini en aza indirme ihtiyacının önümüzdeki yıllarda pazar büyümesini hızlandıracağı tahmin edilmektedir.

Yapay zeka destekli cihazlara duyulan ihtiyaç

Küresel Uç Bilişim pazarının itici güçlerinden biri yapay zeka tabanlı cihazlara duyulan ihtiyaçtır. Yapay zeka, kameralar, sensörler, akıllı telefonlar, akıllı saatler ve diğer IoT cihazları gibi çok çeşitli uç nokta cihazlarının verimli bir şekilde kullanılmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Yapay zekanın uç cihazlara artan entegrasyonu nedeniyle küresel yapay zeka yatırımının 2021’de yaklaşık %108’lik astronomik bir büyümeye tanık olduğunu da ekleyen State of AI 2021 Raporu, yukarıdaki bilgileri destekliyor.

Buna ek olarak, 2021 yılında McKinsey tarafından yapılan ankete katılan kuruluşların yaklaşık %54’ü, bazı temel bilgi işlem görevlerini kolaylaştırmak için yapay zekayı benimsediklerini kabul etti. Dolayısıyla, tüm bu rakamlarla birlikte, küresel uç bilişim pazarının yükselmeye devam edeceği inkar edilemez.

Küresel telekomünikasyon pazarında 5G’nin benimsenmesindeki büyüme

Uç Bilişim, özellikle Telekom sektöründeki gelişmelere paralel olarak büyüyeceği öngörülmektedir. Telekom sınırındaki bu büyümeye yardımcı olan, 5G teknolojisinin birçok sektörde hızla benimsenmesi ve uygulanmasıdır. 5G, büyük veri oluşturma ve işleme için sürekli artan talebi ele almada daha iyi güvenilirlik ve hız sunmayı vaat ediyor.

McKinsey Teknoloji Trendleri Görünümü 2022‘de yer alan kayıtlara göre, 5G ve 6G’yi içeren gelişmiş bağlantı teknolojisi tercihi, büyümeyi ve uç bilişime yaklaşık 166 milyar dolar tutarında yatırım yapılmasını sağlamaya devam edecek. Bu dönemde uç bilişim cihazlarında şekillenmesi beklenen 5G uygulamasıyla, ağ bağlantısı ve veri işlemedeki sistem gecikmeleri gibi çeşitli sorunların çözülmesi kolaylaşacak.

5G uygulamalarının uç bilişim pazarını daha da büyüteceği bazı alanlar arasında sanal gerçeklik, otonom araçlar, artırılmış gerçeklik ve IoT cihazları ve hizmetleri yer alıyor.

IoT uç cihazlarında büyüme

Küresel Uç Bilişim Pazarı Raporu’na göre, uç bilişim pazarındaki patlama, IoT uç cihazlarındaki paralel büyümeden de kaynaklanacaktır. Uç bilişim, kuruluşların merkezi veri merkezlerinde veri işlemenin doğasında bulunan çok sayıda darboğazı en aza indirmelerine yardımcı olduğundan, IoT uç cihazlarının üretiminde muazzam bir büyüme var.

2022 tarihli bir Statista raporu, 2030 yılına kadar 29 milyardan fazla IoT bağlantılı cihaz olacağını öngörmektedir. Bu Statista raporu, 2030 yılı sonuna kadar Çin’de yaklaşık 5 milyar IoT uç cihaz müşterisinin bulunacağını öngörmektedir.

Uç Bilişim Kullanım Senaryoları

Çok çeşitli sektörlere ve uygulamalara uygulanabildiğinden, uç bilişim için birçok potansiyel kullanım durumu vardır. Uç bilişim için bazı kullanım örnekleri şunlardır:

 • Nesnelerin İnterneti (IoT): Uç bilişim, akıllı şehirler, akıllı binalar ve bağlantılı fabrikalar gibi IoT uygulamaları için gerçek zamanlı veri işleme ve analizi sağlamak için kullanılabilir.
 • Endüstriyel otomasyon: Üretim, ulaşım ve enerji sistemleri gibi endüstriyel otomasyon uygulamalarında gerçek zamanlı veri işleme ve kontrol sağlamak için kullanılabilir.
 • Telekomünikasyon: Telekomünikasyon alanında 5G ağları ve sanal gerçeklik uygulamaları gibi düşük gecikmeli ve yüksek bant genişliğine sahip uygulamaları etkinleştirmek için kullanılabilir.
 • Sağlık hizmetleri: Teletıp ve uzaktan hasta izleme gibi sağlık hizmetleri uygulamalarında gerçek zamanlı veri işleme ve analizi sağlamak için kullanılabilir.
 • Perakendecilik: Mağaza içi müşteri takibi ve hedefli pazarlama gibi perakende uygulamaları için gerçek zamanlı veri işleme ve analizi sağlamak için kullanılabilir.
 • Tarım: Hassas tarım ve hava tahmini gibi tarım uygulamaları için gerçek zamanlı veri işleme ve analiz sağlamak için kullanılabilir.
 • Enerji: Akıllı şebekeler ve yenilenebilir enerji sistemleri gibi enerji uygulamaları için gerçek zamanlı veri işleme ve analiz sağlamak için kullanılabilir.
 • Çevresel izleme: Hava ve su kalitesinin izlenmesi gibi çevresel izleme uygulamaları için gerçek zamanlı veri işleme ve analizi sağlamak üzere kullanılabilir.

Genel olarak, uç bilişim çok çeşitli sektörler ve uygulamalar için gerçek zamanlı veri işleme ve analizi sağlama potansiyeline sahiptir ve bu da onu dağıtılmış sistemlerin verimliliğini, performansını ve güvenilirliğini artırmak için güçlü bir araç haline getirir.

ITSS olarak sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?

ITSS olarak otuz yılın üzerinde tecrübeli uzmanlarımız ile 400’den fazla sözleşmeli müşterimizde 600’den fazla marka bağımsız veri depolama sistemlerine 7×24 parça dahil bakım hizmeti sunuyoruz.

 • Yönetilen hizmetler
 • Veri yedekleme, ransomware koruması, felaketten kurtarma hizmeti
 • Sunucu donanım bakımı ve onarımı
 • Veri depolama sistemleri analizi, sağlık taraması ve raporlaması
 • Sunucu ve Veri depolama sistemleri kapasite artışı
 • Eski Sunucu ve veri depolama sisteminin yenisi ile değiştirilmesi
 • Kısa ya da uzun süreli sunucu ve veri depolama sistemleri kiralama hizmeti
 • Kapasite bazlı veri depolama hizmeti

Konularında sizlere yardımcı olabiliriz. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz…

Facebook
Twitter
LinkedIn

En Popüler İçerikler

Son Yazılar