HİZMET SUNUM MODELLERİ

“İş İhtiyacınız Ne Gerektiriyorsa ITSS Onu Sunar”

SÖZLEŞMELİ HİZMETLER

Müşterilerimiz onarım hizmetlerini seçenekli ya da hepsi bir arada olarak temin edebilmektedirler.

Bu hizmet modelinde müşterilerimiz belirli bir zaman periyodu için sabit aylık hizmet bedelleri karşılığında kritik bilişim teknolojileri sistemlerinin kesintisiz çalışabilmesi amacına uygun olarak çeşitli servis seviyelerinde telefon desteği, uzaktan erişim ile müdahale, yerinde müdahale, koruyucu bakım, dilendiğinde parça dâhil ve/veya parça hariç onarım hizmetlerini seçenekli ya da hepsi bir arada olarak temin edebilmektedirler.

Sözleşmeli müşterilerimize kendilerinde sorumlu bir teknik proje yöneticisi atanmakta ve altyapıları ile ilgili gerekli tüm bilgilerin ITSS teknik kadrosunca bilinmesi sağlanarak çok daha hızlı ve memnun edici bir servis sunulması imkânı yakalanabilmektedir.

ÇAĞRI BAZLI HİZMETLER

İhtiyaç duyulan hizmet, tek bir seferde, talep edildiği anda üretilerek sunulmaktadır.

Müşterilerimiz, mevcut sahip oldukları veya yeni temin ettikleri donanım ve/veya yazılımların kurulumu, konfigürasyonu, aynı veri merkezi dahilindeki yer değişiklikleri, farklı bir lokasyona taşınmaları, donanım veya yazılım tabanlı ilavelerin yapılması, sökme ve devreden çıkarma işlemleri, yapılandırma değişiklikleri gibi ihtiyaç bazı hizmetleri, üretici standart prosedürlerine uygun olarak, ister mevcut sözleşmelerinin bir parçası olarak, ister çağrı paketleri halinde veya çağrı bazlı olarak temin edebilmektedirler.

PARÇA DAHİL ONARIM HİZMETLERİ

Yedek parçalar, ITSS tarafından temin edilmektedir.

Bu hizmet modelinde, müşterilerimizin sözleşme kapsamına almış oldukları donanımlarında meydana gelen arızaların giderimi için gerekli tüm yedek parçalar, ITSS tarafından temin edilmekte ve değiştirilen parça(lar) için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Bu hizmet modeli ile müşterilerimiz sözleşme süresince oluşabilecek donanım bakım maliyetlerini net olarak öngörebilmekte, işletmelerinin nakit akışını beklenmeyen yüksek maliyetli arızalar nedeniyle sekteye uğratmadıkları gibi satın alma süreçleri ile vakit kaybetmemekte ve ITSS stokunda bulundurulan yedek parçaların kullanımı sayesinde hızlı çözüme kavuşabilmektedirler.

ITSS yedek parça depolarında bulunan her bir yedek parçanın stok seviyesi, parça dahil sözleşmeli bakım kapsamında bulunan ürün adedi ve servis seviyesi kriterlerine bağlı olarak sürekli gözlenmekte ve her zaman belirlenen eşik seviyelerinin üstünde tutulmaktadır.

PARÇA HARİÇ ONARIM HİZMETLERİ

Hizmet bedelleri daha ekonomik.

Parça Hariç Hizmet kapsamında, yapılan arıza tespiti sonrasında ihtiyaç duyulan yedek parça maliyeti belirlenerek müşteriye bildirilmekte ve müşteri onayını müteakiben onarım gerçekleştirilmektedir.

Bu modelde parça sarf maliyet riskinin müşteri tarafından taşınıyor olması ve yedek parça stok maliyeti olmaması nedeniyle hizmet bedelleri daha ekonomik olmakla birlikte, parça temin süresinin gerekli yedek parçanın ITSS stokundaki mevcudiyetine bağlı olarak değişmesi nedeniyle çözüm süresi uzayabilmektedir.

MÜŞTERİ YERİNDE HİZMET SUNUMU

Hizmet, ITSS teknik uzmanları tarafından müşteri lokasyonunda sunulmaktadır.

Bu modelde müşterinin ihtiyaç duymuş olduğu hizmetler, ITSS teknik uzmanları tarafından müşteri lokasyonunda sunulmaktadır.

ITSS, müşteri yerinde destek hizmetlerini Türkiye ve K.K.T.C çapında tüm illerde ve proje bazlı olarak yurt dışında sunabilmektedir.

ITSS ATÖLYESİNDE HİZMET SUNUMU

Atölyeye getirilen donanım profesyonel ITSS teknik ekibi tarafından onarılır.

Bu modelde hizmet ihtiyacı duyulan donanım müşteri tarafından atölyemize getirilir ve istenilen hizmetin ITSS teknik ekibi tarafından sunumunu müteakiben yine müşteri tarafından geri teslim alınır.

UZAKTAN ERİŞİM İLE HİZMET SUNUMU

Uzaktan erişim ile sorular çok daha hızlı cevaplanırken, servis maliyetleri daha düşük

Bu modelde ITSS teknik uzmanları tarafından ilgili sisteme uzak bağlantı ile erişilerek gerekli hizmet sunulmaktadır. Uzaktan erişim sayesinde müşterilerimiz taleplerine yerinde servise göre, yolda geçen bir süre kaybı olmadığından çok daha hızlı cevap alabilmekte ve servis maliyetleri daha düşük gerçekleşmektedir.

TELEFON DESTEĞİ İLE HİZMET SUNUMU

Ürünler ile ilgili sınırsız telefon desteği

Tüm sözleşmeli müşterilerimiz, ITSS teknik uzmanlarından hizmet kapsama saatlerinde ürünleri ile ilgili sınırsız telefon desteği alabilmektedirler. Müşterilerimiz 7×24 hizmet veren ITSS hizmet masasına 0850 220 04 04 numaralı telefondan erişebildikleri gibi, kendilerine atanmış olan teknik müşteri yöneticisine mesai saatleri içerisinde direkt ve cep telefonlarından da ulaşabilmektedirler.